palo santo nedir palo santo tütsü nasıl kullanılır

Palo Santo Nedir? Palo Santo Tütsü Özellikleri ve Faydaları Hakkında Her Şey

Adını pek çok yerde duyduğunuz Palo Santo hakkında gerçekleri öğrenmenin vakti geldi. Bu yazımızda Palo Santo ağacı, Palo Santo tütsü ve Palo Santo hakkında merak ettiğiniz her şeyi açıklayacağız.

Günlük hayatında sıklıkla tütsü kullanan biri olarak en sevdiğim tütsü kokusunun Palo Santo tütsü olduğunu belirtmeliyim. Hadi gelin bu ruhani tütsüyü birlikte keşfedelim! 😍

Palo Santo Nedir?

Kutsal ağaç olarak da bilinen ve koku özellikleri ile meditatif etkiler gösteren Palo Santo sadece Güney Amerika’da Peru, Ekvador ve Venezüella’nın dar bir bölümünde yetişen bir ağaç türüdür. Bu ağaç yüzyıllarca Kızılderililer, İnka’lar ve Şaman kabileler tarafından kutsal kabul edilmiştir.

Palo Santo Ağacı Nedir?

Palo Santo ağacı koku olarak yoğun, reçine kalitesi yüksek, uzun ömürlü bir ağaç türüdür. Bu ağaç yerliler tarafından kutsal kabul edilmiştir. Dalları, gövdesi ve kökleri ile tütsü ve aromaterapik yağlar elde edilmekte, parfüm olarak da kullanılmaktadır.

Palo Santo Tütsü Nedir?

Palo Santo tütsü aynı isimdeki ağacın 150-200 yaşına ulaştıktan sonra ölmesiyle birlikte kuruma süreci başlar. Ağacın kesilmesi Peru ve Ekvador’da yasaktır. Kurumaya bırakılan ağaç 8-15 yıl içinde kokusunu kaybetmeden kurur. Tamamen kuruduktan sonra dalları, gövdesi ve kökleri küçük parçalar haline getirilerek tütsü elde edilir. Güney Amerika’da kullanılan tütsü türü olan Palo Santo tütsü dünya genelinde de sıkça kullanılır ve tercih edilir.

Palo Santo tütsü yakmak hayatınızın her anında yapabileceğiniz güzel bir aktivitedir. Eğer uzun saatler aynı ortamda çalışıyorsanız, odaklanma problemi yaşıyorsanız, kendinizi gergin hissediyorsanız, rahatlamaya ihtiyaç duyuyorsanız Palo Santo tütsü yakabilirsiniz.

doğal tütsü holly wood kutsal ağaç palo santo tütsü

Palo Santo Yağı Nedir?

Palo Santo ağacının yaprakları ve köklerinden Palo Santo yağı elde edilmektedir. Bu yağ koku ve aroma olarak çok yoğun ve keskindir. Güzel kokusuyla bilinen Palo Santo yağı aromaterapik yağ ve parfüm yapımında kullanılır.

Palo Santo Çeşitleri Nelerdir?

Palo Santo tütsü olarak farklı çeşitlerde bulunur:

 • Palo Santo Ağaç Tütsü: Palo Santo ağacının dalları ve gövdesinden elde edilen doğal ve katkısız ağaç parçalarıdır. Sıradan bir ağaç parçası ya da çıra gibi görünür. Tamamen doğaldır ve kimyasal içermez.
 • Palo Santo Çubuk Tütsü: Palo Santo ağacının dalları, gövdesi ve köklerinin minik parçalar haline getirilip klasik tütsü çubukları üzerine yapıştırılması ile elde edilir. Kimyasal içerikli olduğu için tercih edilmez.
 • Palo Santo Konik Tütsü: Diğer adıyla geri akış (backflow) tütsü olarak da bilinen bu tütsü de Palo Santo ağacının çeşitli yerlerinin parçalanıp konik şeklini almasıyla oluşur.
 • Palo Santo Yağı: Palo Santo ağacının dal ve yapraklarının soğuk sıkım yöntemi ile yağının çıkarılması sonucu elde edilir. Parfüm ve aromaterapik yağ olarak kullanılır.

Palo Santo Tütsü Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

Palo Santo tütsü pek çok medeniyet tarafından uzun yıllar kullanılmış bir tütsü türüdür. İyileştirici özellikleri sebebiyle şifalı, kutsal ve ruhani bir ağaç olarak kabul edilir. Palo Santo tütsü özellikleri ve faydaları şöyledir:

 • Manevi temizlik: Palo Santo ağacı ile birlikte güçlü bir ruhsal temizlik yapabilirsiniz. Kasvet, endişe, melankoli, sıkıntı gibi ruh hallerinizi Palo Santo‘nun eşsiz kokusu ile kısa süreler içerisinde giderebilir ve kendiniz için rahatlatıcı bir hava sağlayabilirsiniz.
 • Ağrı kesici: Palo Santo koku özellikleri arasında ağrılara karşı iyi gelmesi öne çıkmaktadır. Çeşitli eklem ağrıları başta olmak üzere özellikle solunum yolu rahatsızlıkları, astım, kuru öksürük gibi pek çok duruma karşı Palo Santo ile birlikte etkin bir iyileştirme sunabilirsiniz. Çeşitli rahatsızlıkların etkin bir şekilde iyileştirilmesini sağlayan palo santo ağacı, bu sayede şifalı özellikleri öne çıkmaktadır.
 • Arıtma ve detoks: Palo Santo ağacı sahip olduğu bileşenler sayesinde cildinizin harika bir parlaklık kazanmasına yardımcı olur. Cildin gevşemesinin ve kuruluğunun önüne geçen yapısı sayesinde, harika görünüme sahip olabilirsiniz. Cilt üzerindeki kapalı gözeneklerin de giderilmesine yardımcı olan Palo Santo, bu özellikleri ile etkin bir cilt temizleyici olarak öne çıkmaktadır.
 • Böcek ilacı: Palo Santo, Güney Amerika yerlileri tarafından şifalı özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda etkin bir böcek savar olarak kullanılmaktadır. Özellikle yaz aylarında son derece katlanılmaz olan sinek ve çeşitli böceklere kimyasal içeren ilaçlar sıkmak yerine Palo Santo ağacının kokusunu kullanabilirsiniz. Koku duyargaları çok gelişmiş olan böcekler, Palo Santo kokusunun olduğu alana gelmeyeceklerdir. Doğal bir böcek savar olmasının yanı sıra aynı zamanda böceklere zarar vermemesi ile de bu eşsiz koku öne çıkmaktadır.
 • Rahatlama: Palo Santo kokusu ile birlikte tüm enerjinizi yeniden bulabilir ve vücudunuzun etkin bir şekilde gevşemesine sebep olabilirsiniz.

Palo Santo Tütsü Zararları

Palo Santo tütsünün bilinen bir zararı yoktur. Eğer astım, bronşit veya herhangi bir solunum yolu rahatsızlığınız varsa tütsü kullanırken ve kullandıktan sonra kokudan rahatsız olmamak için mutlaka evinizi havalandırın. Bu tüm tütsüler için geçerlidir.

Palo Santo Nasıl Bir Koku?

Palo Santo ağacı limon, tarçın ve çam notaları içeren güzel bir kokuya sahiptir. Özellikle doğa yürüyüşlerini seven, freş kokulardan hoşlananlar Palo Santo tütsü kokusunu çok sevecekler 😍.

Palo Santo Tütsü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Palo Santo tütsü keskin ve hoş bir kokuya sahiptir. Sıradan tütsülerden daha farklı kokar. Bu nedenle astım vb. solunum yolları problemleri olanlar bu tütsüyü kullanırken bulunduğu ortamı havalandırmaları gerekmektedir.

Palo Santo Tütsü Nasıl Yakılır?

Palo Santo tütsü farklı türlerde olabilir. Her birinin kullanımı farklılık göstermektedir. Palo Santo tütsünüzden en iyi verimi almak için aşağıdaki yöntemleri birlikte inceleyelim:

Palo Santo Ağaç Tütsü Nasıl Kullanılır?

 1. Diğer ucu aşağıya bakacak şekilde tütsünüzün uç kısmından tutun.
 2. Yatay bir açıyla tuttuğunuz tütsünün diğer ucunu kibrit, çakmak veya mum yardımıyla yakın.
 3. Palo Santo ağaç tütsü doğal bir ağaç parçası olduğu için tutuşana alana kadar yakmaya devam edin.
 4. Tütsünüzün uç kısmı alevlendiğinde 8-10 saniye bekleyip ardından üfleyerek söndürün.
 5. Tütsünüzü yatay pozisyonda evinizde, odanızda, eşyalarınıza, doğal taşlarınıza veya bedeninize dumanı dağılacak şekilde gezdirip veya tütsü çanağına yerleştirebilirsiniz
 6. Eğer enerji temizliği yapıyorsanız tütsünüz yanmaya devam ederken odanın köşelerden başlayarak merkeze doğru gitmeyi ve en son kendi bedeniniz etrafında dumanı gezdirmeyi unutmayın.
 7. Tütsünüz tamamen söndüğünde bu işlemi dilediğiniz kadar tekrarlayın.
Palo Santo Tütsü Kullanımı

Palo Santo Çubuk Tütsü Nasıl Kullanılır?

 1. Palo Santo çubuk tütsünün ucunu çakmak veya mum alevi yardımı ile yakın.
 2. Üzerinden dumanlar çıkmaya başlayan tütsü çubuğunu, tütsülüğe yerleştirin.
 3. Tütsülüğünüz yoksa yanan kısmı yukarıda kalacak şekilde bir yanmaz kaba yerleştirebilirsiniz.
 4. Palo Santo’nun hoş kokusu ve enerji temizleme etkisi ortama yayılacaktır.
 5. Çubuk tütsünüz tamamen yandığında kendiliğinden sönecektir. Herhangi bir yangın durumuna karşı tamamen söndüğünden emin olun.

Palo Santo Konik Tütsü Nasıl Kullanılır?

 1. Konik tütsüyü kullanmadan önce uygun bir tütsülük, tütsü şelalesi veya yanmaz bir kap temin edin. Bu, tütsünün düşmesini ve yanıcı yüzeylere zarar vermesini önleyecektir.
 2. Yerleştirdiğiniz tütsünün ucundan çakmak veya mum alevi yardımı ile yakın.
 3. Konik tütsünüz yanmaya içeriden başlayacağı için, oluşan duman ve hoş kokudan tütsüyü yaktığınızı anlayabilirsiniz.
 4. Tütsünüz tamamen bitene kadar yanacağı için tamamen söndüğüne emin olmadan ortamı terk etmeyin.

Palo Santo Tütsü Nasıl Söndürülür?

Palo Santo tütsünüz eğer bir ağaç tütsüyse doğal olduğu için kendiliğinden sönecektir. Dilerseniz Himalaya tuzu, kuru bir toprak ya da kuma basarak söndürebilirsiniz.

Eğer çubuk tütsü veya konik tütsü kullanıyorsanız tütsünüz tükenene kadar yanacaktır. Bu nedenle söndürmek için mutlaka kum, toprak veya tuza basmanız gerekmektedir.

Palo Santo Tütsü Tek Kullanımlık Mı?

Palo Santo ağaç tütsüler defalarca kullanılabilir. 1 adet Palo Santo ağaç tütsüyü ortalama 18-20 defa kullanılabilirsiniz.

Palo Santo Tütsüsü Kullananlar

Palo Santo tütsü kullananlar bu tütsünün çok güzel bir kokusu olduğunu, baş ağrısı ve gerginliği aldığını, vücudu gevşettiğini ve rahatlattığını söylüyorlar. Bazıları ise ağaç tütsünün kullanımının zor olduğunu, fakat ağaç tütsüyü kullanmaya alıştıktan sonra klasik çubuk tütsülerin kötü koktuğunu ve ağaç tütsü kadar güzel bir his vermediğini söylüyor.

Herkes Palo Santo Kullanabilir mi?

Herkes Palo Santo kullanabilir elbette. Fakat Palo Santo bazı toplumlar için kutsal kabul edilen bir şey. O yüzden onu kullanırken saygılı olmalı, Palo Santo’nun bu ruhani değerine önem vermelisiniz.

Palo Santo Tütsü Zararlı mı?

Hayır. Palo Santo tütsü zararlı değildir. Bilinen herhangi bir zararına rastlanmamıştır. Sadece astım vb. solunum yolu rahatsızlıkları olan kullanıcılar bu tütsüyü kullanırken mutlaka havalandırılan bir ortamda tütsü dumanını solumalılar.

Palo Santo Tütsü Hangi Çakra?

Palo Santo Tütsü tüm çakralar için uygundur. Çakra geliştirme için sıklıkla tercih edilen bir tütsü türüdür. Aynı zamanda bu tütsüyü reiki, yoga, meditasyon ve nefes çalışmalarınızda da kullanabilirsiniz.

Palo Santo Tütsüm Orijinal mi?

Tütsünüzün orijinal olup olmadığını anlamak için yakmadan önce koklayabilirsiniz. Bu tütsü daha yakmadan, paketinden çıkardığınız anda nefis bir limon-çam karışımı koku yayar.

palo santo tütsüsü
palo santo tütsüsü

Sahte Palo Santo Nasıl Anlaşılır?

Palo Santo tütsünüzü yaktıktan sonra söndürerek çıkan dumanı incelediğinizde orijinal Palo Santo’ların beyaz bir dumanı olduğunu da görebilirsiniz. Eğer siyah bir is şeklinde duman çıkıyorsa Palo Santo tütsünüz sahte olabilir. Sahte Palo Santo’yu bu şekilde anlayabilirsiniz.

Palo Santo Ağacı Tükeniyor Mu?

Hayır. Palo Santo ağacı koruma altında ve devlet kontrolünde üretilen bir ağaç türüdür. Nesli tehlike altında değildir. Sadece sayıları 90’lı yılların sonunda iklim krizi ve ormanların yok edilmesi ile birlikte azalmaya başlamış, fakat Peru ve Ekvador tarım bakanlıkları tarafından koruma altına alınmıştır.

Palo Santo Ağacı Fidanı

Palo Santo ağacı fidanı sadece Peru, Ekvador ve Venezüella ülkelerinde tarım bakanlıkları tarafından satılmaktadır. Fakat bu ağaç fidanlarının tür koruma programı kapsamında ülke dışına çıkarılması yasaktır.

Palo Santo Tütsü Toptan

Palo Santo tütsü toptan satışı Türkiye’de pek çok firma tarafından yapılmaktadır. Fakat toptan Palo Santo satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey sertifikalı Palo Santo satın almaktır. Toptan satın almadan önce mutlaka numune talep etmeli, orijinalliğini kontrol etmeli ve mutlaka sertifikasını görmelisiniz.

Palo Santo Kokusunun Yararları Nedir?

Her şeyden önce güçlü bir limonen ve a-terpineol kaynağı olması ile kendisini göstermektedir. Bu yüzden beyin oksijenleri terpenleri bakımından oldukça zengin bir ağaçtır. Beyin üzerinde bu kimyasallar, olumsuz ruh halinin atılmasına, endişe ve kaygıların giderilmesine, mutsuzluğun uzaklaştırılmasına ve genel olarak negatif enerjinin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Ayrıca limonen etkisi bakımından güçlü bir meditatif etki göstermektedir ve özellikle meditasyon ya da yoga gibi ritüellerde tercih edilen bir ağaç türü olmaktadır. Tatlı, yumuşak ve ılık notaları ile birlikte gün boyunca etkin bir enerji kazanılmasına palo santo ağacı yardımcı olmaktadır. Palo santo ağacının sunduğu yararlar şu şekilde sıralanabilir.

sabah kahvesiyle iyi giden tutsuler
Sabah Kahvesiyle İyi Giden Tütsüler: Palo Santo

Yenilenmek, şifalanmak, arınmak, kabullenmek istediğinizde Kutsal Ağacın binlerce yıldır devam eden bilgiliği üzerinizde olsun! 

Palo Santo Tütsü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Palo Santo tütsü ne işe yarar?

Palo Santo tütsü sakinlik, huzur ve rahatlama sağlar. Ayrıca yoga, meditasyon ve reiki gibi enerji çalışmaları ve esneme öncesinde odak arttırmak için kullanılır.

Palo Santo tütsü kafa yapar mı?

Hayır. Palo Santo tütsünün bu tür bir etkisi yoktur. Sadece güzel kokulu ve rahatlatıcı bir tütsüdür.

Tütsü dinen sakıncalı mı?

Tütsülerin büyü yapmak için kullanılması günahtır. Fakat güzel koku yayması için kullanılmasının dinen bir sakıncası yoktur. Hz. Muhammed Cuma namazları öncesi camileri buhur tütsüsü ile tütsületir, cemaatin güzel kokulu bir ortamda ibadet etmelerini sağlardı.

Palo Santo Tütsü Zararlı mı?

Hayır. Palo Santo tütsü zararlı değildir. Bilinen herhangi bir zararına rastlanmamıştır. Sadece astım vb. solunum yolu rahatsızlıkları olan kullanıcılar bu tütsüyü kullanırken mutlaka havalandırılan bir ortamda tütsü dumanını solumalılar.

Tütsü yakmanın zararı var mı?

Tütsü yakmanın bir zararı yoktur. Tütsü yakarken yangın tehlikesine karşı dikkatli olmanız gerekmektedir.

Tütsüden sonra ev havalandırılır mı?

Evet. Tütsü kullandıktan sonra evinizi mutlaka havalandırın.

Tütsü büyü müdür?

Hayır. Tütsü büyü değildir. Tütsü büyü yapılırken kullanılabilir elbette ama büyü yapılırken kalem de kullanılabilir. Bu durumda kalem de bir büyü değildir.

İslam’da tütsü var mı?

Evet. Hz. Muhammed Cuma namazları öncesi camileri buhur tütsüsü ile tütsületir, cemaatin güzel kokulu bir ortamda ibadet etmelerini sağlardı. İslam’da buhur tütsüsü kullanmak oldukça yaygındır.

Tütsü kokusuna cin gelir mi?

Hayır. Eğer cin çağırma, büyü yapma gibi eylemlerde kullanmıyorsanız tütsü kokusuna cin gelmez. Bu temeli olmayan bir hurafedir. Tütsü evinizin güzel kokması için kullanılan basit bir koku vericidir.

Palo Santo Ağacı Nerede Yetişir?

Palo Santo ağacı sadece Güney Amerika’da Ekvador, Peru ve Venezüella’nın bir bölümünde yetişir.

Palo Santo Ağacı Türkiye’de Nerede Yetişir?

Palo Santo ağacı Türkiye’de yetişmez. Sadece Güney Amerika’nın sınırlı bir bölgesinde yetişen endemik bir tür ağaçtır.

Palo Alto Nedir?

Sıklıkla Palo Santo ile karıştırılan Palo Alto Amerika’da Kaliforniya eyaletinde bir şehir ismidir. Palo Santo ile bir ilgisi yoktur.

Palo Ne Demek?

Las Reglas de Congo olarak da bilinen Palo, 19. yüzyılın sonlarında veya 20. yüzyılın başlarında Küba’da gelişen bir Afrika diasporik dinidir. Fakat Palo’nun Palo Santo ile bir ilgisi bulunmamaktadır.

Ücretsiz Kargo

1000₺ ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz!

30 Gün İçinde İade

Ürününüzden memnun kalmazsanız paranız iade.

1. Kalite Ürünler

Sadece yüksek kaliteli ürünler satıyoruz.

100% Güvenli Alışveriş

Kredi kartı bilgileriniz sizinle bankanız arasında.

Saat
Dakika
Saniye

Sınırlı Sayıda Ziyaretçiye
Sepette %15 İndirim 🎉

Formu doldur, 24 saat geçerli kupon kodunu hemen kullan!

🎉

İşte %15 indirim için kupon kodunuz 👇

FIRSAT15 Kopyalandı!

Ürünleri sepetinize ekledikten sonra ödeme kısmında bu kupon kodunu kullanabilirsiniz 😍