meditasyon nedir nasıl yapılır meditasyon çeşitleri

Meditasyon Nedir? Meditasyon Nasıl Yapılır?

Ruhsal çöküntülerimizın, bunalımlarımızın, günler süren ve içinden çıkılamaz gibi görünen anaksiyete ataklarımızın arkasında aslında dünyevi kaygılarımız ve endişelerimiz var. Hepimiz sahip olduklarımızdan daha fazlasını istiyor, isteklerimizi elde etmek için kendimizi hırpalarcasına çalışıyoruz. Gelin birlikte meditasyon nedir, meditasyon nasıl yapılır sorusuna cevap bulalım.

Elbette karşımıza onlarca, yüzlerce engel çıkıyor, kolay olan şey cezbedici değildir; zor olana ulaşmak daha kutsaldır diye düşünüyoruz. Fakat karşımıza çıkan her engelde biraz daha yıpranıyor, kendimizi çaresiz, güçsüz, hasta ve yorgun hissediyoruz. Ancak kendimizi dinler ve anlamaya çalışırsak aslında elde etmek için yüksek çaba harcadığımız şeyleri gerçekten isteyip istemediğimizi, istiyorsak onlara daha kolay nasıl ulaşacağımızı anlayabiliriz. Ama bunun için öncelikle kendimizi tanımalı, kim olduğumuzu, ne istediğimizi, nereden başlamamız gerektiğini anlamalıyız. Şimdi sırada meditasyon nedir ona bakalım.

Meditasyon Nedir?

Okuduğumuz dergide, izlediğimiz televizyon programında, gezindiğimiz bir Instagram profilinde mutlaka adını duyduk, ama ne olduğunu ve nasıl yapıldığını tam olarak bilmiyoruz. Meditasyon denince aklımıza sadece Uzak Doğu’da turuncu kıyafetler giymiş, tütsüler içinde dua eden rahipler geliyor. Gelin meditasyonun ne olduğunu ve nasıl yapıldığına bir göz atalım.

Meditasyon Yapmak İçin Neler Gerekiyor?

Meditasyonun bir kuralı, kitapçığı, anayasası yoktur. Bu nedenle kişiseldir, her insan kendine uygun şekilde meditasyon yapabilir. Kendi benliğimizi dinlemek, bedenimizi ve ruhumuzu bir bütün olarak kabullenmek, varlığımızı hissetmek, zihnimizi dinlendirmek ve böylece daha iyi kullanabilmek için yapılabilecek her şey aslında meditasyondur. Bu yazıda meditasyon yapabilmek için sıklıkla kullanılan bir kaç methodu sizlerle paylaşacağız. Böylece siz de kendi meditasyonunuzu evinizin salonunda, ofiste, müzik dinlerken, kuş sesleriyle dolu bir ormanda veya dalgaların kıyıya çarptığı bir sahilde, kolayca yapabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey kendi nefesinizi duyabilecek kadar sessizlik.

Meditasyon Yapmak Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Meditasyon yapmak; sakinleşmek ve rahatlamak için en iyi çözümlerden biridir. Fakat meditasyon yaptığınızda sadece psikolojik bir rahatlamadan söz edemeyiz. Yapılan araştırmalara göre; düzenli olarak meditasyon yapmak stresi ve kaygıyı hafifletmesinin yanı sıra kan basıncını düşürüyor, uyku kalitesini artırıyor ve odaklanma becerisini geliştiriyor. Kan basıncının düşmesi temelde kalp ve tansiyon hastalıkları olmak üzere vücudu fizyolojik ve psikolojik olarak iyileştirmeye yardımcı oluyor.

Nefes egzersizleri ile akciğerinize daha fazla oksijen girişi olduğu için kanınızdaki ve doğal olarak vücudunuzdaki oksijen miktarı artıyor, böylece çözülemeyeceğini düşündüğünüz sorunları, atlatamayacağınızı düşündüğünüz dertleri kolayca yoluna koyabildiğinizi anlayabiliyorsunuz. Özellikle yüksek odak gerektiren işlerde çalışanlar ve öğrenciler için meditasyon bir ilaçtan öte.

Yorgunluğun, belirsizlik duygusunun, sorumlulukların ve gündelik karmaşanın sebep olduğu rahatsızlığı dindirmek; sakinleşmek, kendimize ve hayata karşı duyduğumuz güven duygusunu güçlendirmek, yaratıcılığımızı artırmak ve daha kolay organize olmak için meditasyondan insanoğlunun yüzyıllardır faydalandığı gibi faydalanabiliriz. Peki meditasyon nasıl yapılır?

meditasyon setleri
meditasyon setleri

Evde Nasıl Meditasyon Yapılır?

Adım 1: Gürültüden uzaklaşın.

Evinizin, ofisinizin, meditasyonu nerede yapacaksanız oranın araba, tadilat, trafik gibi gürültüden olabildiğince en uzak noktasında dik ve rahat bir şekilde oturun, böylelikle dikkat dağınıklığı ve uyku gibi sorunlarla karşılaşmamış olursunuz. Meditasyon yapacağınız yeri belirlerken Feng Shui‘den faydalanabilirsiniz. Feng Shui’den faydalanmak isterseniz meditasyon alanınıza;

  • Çeşitli bitkiler yerleştirebilirsiniz,
  • Heykel ya da iyi cilalanmış ahşap nesneler koyabilirsiniz,
  • Simetrik olarak aynalar yerleştirebilirsiniz,
  • Rüzgar çanı asabilirsiniz,
  • Ağaç tütsü, demet tüsü veya mum gibi güzel kokan şeyler koyabilirsiniz.

Adım 2: Vücudunuzu gevşetin.

Sırtınızı baş ve boynunuzla aynı seviyede olacak şekilde dik tutun ve vücudunuzu gevşetmeye başlayın. Yerde bağdaş kurmak size rahat gelmiyorsa, bir yastık veya bir tabure kullanabilir, sırtınızı duvara yaslayabilir ve hatta bir sandalyede de oturabilirsiniz. Önemli olan kendinizi rahat hissetmenizdir, böylece meditasyon sırasında kafanız dağılmaz. Ancak, sırtınızın/omurganızın hep dik ve rahat olduğundan emin olun. Bunun için aşağıdaki gibi lotus pozisyonunda oturmanız önerilir.

Adım 3: Odaklanmaya başlayın.

Artık odaklanmaya başlayabiliriz. Şimdi aşağıdaki gibi namaste pozuna geçip düzenli ve koordineli aralıklarla nefes alıp verin. Nefes alışverişleriniz esnasında mümkün oldukça nefesinize yoğunlaşmaya özen gösterin. İnip çıkan karnınıza odaklanın.

Adım 4: Nefes alışverişinize odaklanın.

Herhangi bir dikkat dağınıklığıyla karşılaştığınız anlarda ise, düşüncelerinizi nefes alışverişlerinize yoğunlaştırın. Dikkatinizi dağıtabilecek tüm unsurları kendinizden uzaklaştırmak için gözleriniz kapalı olmalıdır.

Adım 5: Geçmişinizden bugüne doğru kısa bir yolculuğa çıkın.

Neler yaşadınız? Neleri atlattınız? Neleri hala sırtınızda bir yük gibi taşıyorsunuz? Hala hayattasınız, nefes alıp verdiğiniz sürece hep bir umut olduğuna inanın. Sizi siz yapanın geçmişiniz olduğunu, geleceği ise sizin belirleyeceğinizi unutmayın. Kaybettiklerinizi anımsayın, onları kaybettiğinizde ne kadar üzüldüğünüzü düşünün, sonra da sahip olduklarınızın ne kadar kıymetli olduğunu, onları elde etmek için ne kadar çabaladığınızı düşünün.

Adım 6: Şimdi zihinizde baca temizliği yapma vakti.

İnsanların sizin için söylediklerini, arkadaşlarınızın size olan davranışlarını, ailenizin anlam veremediğiniz tutumlarını, bir türlü çözemediğiniz sorunlarınızı, geçmişte yaptığınız ve kendinizi affedemediğiniz hatalarınızı zihninizin bir köşesine doğru hayali bir fırça ile iteleyin. Burada küçük bir delik açtığınızı hayal edin. Elinizdeki hayali fırça ile zihninizdeki bu bütün kötülükleri bu delikten dışarıya, sonsuzluğa doğru gönderin. Bu kötü düşünceler olmadan da yaşayabileceğinize, hatta çok daha mutlu yaşayabileceğinize inanın. Elinizi kolunuzu bağlayan, sizi zehirli bir sarmaşık gibi saran tüm kötü düşüncelerin bu delikten çıkıp gittiğini ve deliği kapattığınızı hayal edin.

Adım 7: Rahatlayın ve kendinize gelin.

Tüm aşamaları yaklaşık 20 dakika devam ettirdikten sonra yavaşça ellerinizi dizlerinizin üstüne koyun. Gözlerinizi açın, etrafınızı dikkatlice inceleyin ve yerden kalkış aşamanızı mümkün oldukça acelesiz bir şekilde gerçekleştirin. Hayatınızda sizi engelleyen her şeyin aslında zihninizde olduğunu ve tüm bu engelleri yine sizin söküp atabileceğinizi unutmayın.

Kutsal ruhunuza hoşgeldiniz, ona iyi bakın..

Ücretsiz Kargo

1000₺ ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz!

30 Gün İçinde İade

Ürününüzden memnun kalmazsanız paranız iade.

1. Kalite Ürünler

Sadece yüksek kaliteli ürünler satıyoruz.

100% Güvenli Alışveriş

Kredi kartı bilgileriniz sizinle bankanız arasında.

Saat
Dakika
Saniye

Sınırlı Sayıda Ziyaretçiye
Sepette %15 İndirim 🎉

Formu doldur, 24 saat geçerli kupon kodunu hemen kullan!

🎉

İşte %15 indirim için kupon kodunuz 👇

FIRSAT15 Kopyalandı!

Ürünleri sepetinize ekledikten sonra ödeme kısmında bu kupon kodunu kullanabilirsiniz 😍