ağaç tütsü nedir

Ağaç Tütsü Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ağaç Tütsü Nedir?

Ağaçlar yaşarken olduğu gibi ömürlerini tamamladıklarında da fayda sağlamaya devam ederler. Kağıt üretimi, inşaat, aşırı kentleşme, yangın gibi nedenlerle doğal olmayan şekillerde kesilen ve tahrip edilen ağaçlar doğanın dengesini bozar. Ağaç; havadaki karbondiyoksiti kullanarak oksijen üretir, heyelan ve erozyonu önler, ayrıca üzerinde yaşayan canlılar için yaşam kaynağıdır. Ağaçlar kuşlar, böcekler, farklı türlerden mikroorganizmalar için bir evdir. Bu nedenle tahrip edildiğinde aslında doğanın dengesine müdahale edilmiş olur. Peki ağaç tütsü nedir?

Ağaç tütsüler doğadaki bazı ağaçların gövde ve dallarından oluşur. Fakat bir ağacın tütsü olabilmesi için doğal ölümü gerçekleştikten sonra doğada 8-10 yıl boyunca kuruması gerekir. Yani ağacı tütsü yapan ‘zaman’dır. Bu nedenle tütsü yapmak için ağaç kesilmez. Tam aksine, ağaç ne kadar yaşlıysa ve ne kadar uzun süre doğada çürürse o kadar güzel bir koku yayar.

Ağaç Tütsü Çeşitleri Nelerdir?

En sık kullanılan ağaç tütsüler Öd Ağacı, Sandal Ağacı ve Palo Santo ağacından üretilir. Tamamının üretim şekli aynıdır; doğada kurumasını beklemek.

Palo Santo Nedir?

Palo, “ahşap”, santo da “kutsal” demek. Güney Amerika’da yetiştirilen çam, hafif nane ve limon kokulu bu ağaç, yüzyıllar boyunca İnkalar, tıp insanları ve yerli topluluklar tarafından analjezik ilaç olarak, enerji temizliği ve ruhsal temizlik için kullanılmış.

palo santo tütsüsü
palo santo ağaç tütsüsü

Günümüzde Peru ve Ekvador’da yetişen ve sadece sürdürülebilir ağaç ekiminden düşmüş ağaçlardan toplanan Palo Santo, yağı ve kokusu çok değerli diğer bitkiler gibi ilaç yapımında, tütsülerde kullanılıyor ve insan zihnine, duygularına olumlu etki ediyor. Tütsü olarak kullanıldığı gibi yağı da yaygın olarak kullanılmakta. Bu ağacın kutsal olduğuna inanılması çok da garip olmasa gerek.

Öd Ağacı Nedir?

Öd Ağacı Doğu Asya ve Malaya adalarında yetişen bir ağaçtır. Ülkemizde süs bitkisi olarak çok fazla yetiştirilmektedir. Özellikle Güneydoğu Anadolu’da iklimin kurak olduğu yerlerde yabani olarak görmek de mümkün.

Tıpkı Palo Santo gibi tütsü ve yağ olarak da kullanılıyor, özellikle haşere kovucu özelliğinden dolayı doğal bir sinek ilacı diyebiliriz. Palo Santo’dan farklı özelliği ise tesbih ve ud (çalgı) yapımında kullanılması. Öd adlı çalgının isminin de bu ağaçtan geldiği söyleniyor. Yakıldığında tıpkı Palo Santo gibi limon, tarçın ve portakal notaları veren bir koku yayıyor.

Dünya da yapılmış pek çok araştırmaya göre, insan sağlığı için faydalı materyaller içerdiği tespit edilmiştir. Çok kaliteli uçucu yağ ve en beğenilen, kaliteli odunsu erkek kokuları içerdiği bilinmektedir. Ancak ülkemizde Sandal Ağacı ile ilgili yapılmış, hemen hemen hiç bir çalışma yoktur.

Ağaç Tütsü Nasıl Kullanılır?

Ağaç tütsü nedir sorusunu yanıtladık, şimdi sıra nasıl kullanıldığında. Ağaç tütsüler doğal oldukları için kendiliğinden sönerler, yapay çubuk tütsüler gibi barut vb. kimyasal içermedikleri için tekrar yakmak gerekir. Doğal tütsü çubuğunuzu, doğal mumlar veya çakmak yardımıyla ucu aşağı bakacak şekilde 20-30 saniye boyunca yakın ve bir alev oluşmasına izin verin. Sonrasında üfleyerek söndürün. Çubuğunuz 1 – 1,5 dakika boyunca tütecektir. Çıkan dumanla enerji temizliği yapmak istediğiniz yaşam alanınızı köşelerden başlayacak şekilde tütsüleyebilir, yaratıcı süreçlerinizde konsantrasyon artırıcı olarak; meditasyon ve tüm manevi rütüellerinizde rahatlatıcı ve şifa verici olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca sürekli yanınızda taşıdığınız eşyaları, doğal taşları tütsüleyerek gün içerisinde karşılaşacağınız negatif enerjiye karşı doğal bir kalkan oluşturabilirsiniz. Kendinizi yorgun, bitkin ve depresif hissettiğiniz zamanlarda ise tütsü dumanını bedeniniz etrafında dolaştırabilirsiniz.

Tütsüyü mutlaka sıcağa dayanıklı, yanmaz bir kap içerisine yerleştirin. Çocuk ve evcil hayvanların ulaşamayacağı yerlerde kullandığınıza emin olun. İlaç değildir, medikal amaçla kullanmayın. Direk solumaktan sakının. Dilerseniz tütsüleme sırasında veya sonrasında odanızı havalandırabilirsiniz.

palo santo cover min
Palo Santo ağaç tütsü kullanımı

Ağaç tütsüler doğal oldukları ve hiçbir kimyasal işlemden geçmedikleri için kolayca yanmazlar. Standart çubuk tütsüler barut ve yanma için çeşitli kimyasallar içerdikleri için kolayca tutuşup bitene kadar yanarlar. Ağaç tütsüleri ise alevlendirmek zordur. Tütsüsü çakmak veya kibrit yerine mum ile yakmanızı tavsiye ederiz.

Farklı gramajlardaki ağaç tütsülerimize linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yenilenmek, şifalanmak, arınmak, kabullenmek istediğinizde doğanın binlerce yıldır devam eden bilgiliği üzerinizde olsun! 

Ücretsiz Kargo

1000₺ ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz!

30 Gün İçinde İade

Ürününüzden memnun kalmazsanız paranız iade.

1. Kalite Ürünler

Sadece yüksek kaliteli ürünler satıyoruz.

100% Güvenli Alışveriş

Kredi kartı bilgileriniz sizinle bankanız arasında.

Saat
Dakika
Saniye

Sınırlı Sayıda Ziyaretçiye
Sepette %15 İndirim 🎉

Formu doldur, 24 saat geçerli kupon kodunu hemen kullan!

🎉

İşte %15 indirim için kupon kodunuz 👇

FIRSAT15 Kopyalandı!

Ürünleri sepetinize ekledikten sonra ödeme kısmında bu kupon kodunu kullanabilirsiniz 😍